Дослідження особливо необхідно у жінок, які страждають на післяпологовий (лактаційний) мастит. Це найчастіше ускладнення після пологів. Вкрай небезпечно, що його початкові форми - серозна і інфільтративна - можуть швидко перейти в гнійну форму, а інколи до гангренозної. Найчастіший збудник прицьому – золотистий стафілокок, для якого характерна висока вірулентність і стійкість до багатьох антибактеріальних препаратів. Не менш небезпечні епідермальний стафілокок, стрептокок, ентеробактерії, синьогнійна паличка та ін. Для них характерна висока вірулентність і полі резистентність (стійкість) до антибіотиків. Це обумовлено тим, що незалежно від збудника клінічна картина практично ідентична: зазвичай на 2 - 4 тижні післяпологового періоду швидко підвищується температура до 38 - 39 градусів, виникає озноб. Часто мастит через 2 - 4 доби переходить у гнійну форму. Тому точне визначення збудника і його чутливості до антибіотиків вкрай важливі.
При збереженні грудного вигодовування інфіковане молоко матері і особливо необхідна терапія антибіотиками можуть мати несприятливий вплив на новонародженого (виникнення дисбактеріозу).
Гнійно – запальний процес може бути локалізований в зовнішньому слуховому проході (фурункул, дифузні ураження), на барабанній перетинці (мірінгіт), в середньому вусі, в соскоподібному відростку (мастоїдит). Причиною фурункула часто буває золотистий стафілокок, дифузні ураження, грамнегативні палички; мірінгіт часто обумовлений стрептококом, мікоплазмою, середній отит - грамнегативними кишковими паличками, золотистим стафілококом.
Точна ідентифікація збудника та визначення його чутливості до антибіотиків дозволяє максимально швидко ліквідувати захворювання і запобігти переходу захворювання у хронічну форму.
Збудники, що виділяються: грамнегативні бактерії родини Enterobacteriaceae, P. aeruginosa, стафілококи, стрептококи (S. pyogenes, S. pneumoniae, S. viridans), коринебактерії, дріжджоподібні гриби, H. influenzae.